Makale Tarihi: 5.01.2021
Görüntülenme: 422

Yeni Akit’te Yer Alan Çirkin İfadelere Cevaben

Basına ve kamuoyuna,

3 Ocak 2021 tarihli Yeni Akit'te yer alan bir haberde: “Salgının yayıldığı Mart ve Nisan aylarında bir cerrahi maskeyi 5 liradan satarak maske karaborsasını fırsat bilip vatandaşın parasını çalan eczacıların temsilcisi Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak....” ifadelerine yer verildiğini gördük. Malum pandemi şartlarındayız, malum sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yük ağır, malum halk sağlığına katkı sunmak için gecesini gündüze katan sağlık çalışanlarının çirkin iftiralarla uğraşacak zamanı yok. Ancak merak ediyoruz: Bu söylemin amacı nedir, bu haberin kaynağı nedir, bir gazete neden bir mesleğin mensuplarını küçük düşürme amacı taşır?

Neredeyse 1 yıldır salgınla mücadele ediyoruz. Herkes için zor olan bu süreçte sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yük her geçen gün artıyor. Sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin de her geçen gün arttığı gibi. Bu süreçte eczacılarımız, eczane çalışanlarımız darp edildi, pompalı tüfeklerle eczanelerimiz basıldı, hekimlerimiz, hemşirelerimiz tehdit edildi, sağlık çalışanları hastane kapısında barikat kurmak durumunda bırakıldı. Bunlarla da yetinilmedi; iftiralarla, iddialarla sağlık çalışanlarına yüklenildi. Söz konusu haber de sağlıkta şiddetin bir parçası olmaktan ibaret. Bahsi geçen dönemde artan maske fiyatlarında eczacılarımızın inisiyatifinin olmadığını, yaşanan sorunların üretici firmalardan kaynaklandığını defalarca dile getirdik.

Sosyal medyada son yılların popüler sözcüğü olan “troll” tabir edilen kişilerin bunları yapmasına ne yazık ki alıştık. Ancak bir “gazete”nin bunlara alet olmasını, bu alanda yol yürümesini aklımız almıyor. Zira takdir edersiniz ki bir “troll” ile “gazete”yi birbirinden ayıran temel farklar olmalıdır. Türk Dil Kurumu'nda yer alan iki kelimenin anlamlarını paylaşmamız gerekirse:

Haber: Bir olay, bir olgu üzerinde edinilen bilgi, salık. / İletişim veya yayın organlarıyla verilen bilgi

İftira: Bir kimseye kasıtlı ve asılsız suç yükleme, kara çalma, bühtan.

Yeni Akit'i; bazı kelimeleri anlamlarına uygun şekilde idrak etmeye, basın etiğini, basın hukukunu ve iletişim fakültelerinde verilen gazeteciliğe giriş derslerinde öğretilen temel ilkeleri hatırlamaya davet ediyoruz.

Öte yandan konuya ilişkin hukuki süreç başlattığımızı kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ