Makale Tarihi: 1.04.2022
Görüntülenme: 354

BASIN AÇIKLAMASI

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği'nin (OHSAD) 23-27 Mart tarihlerinde Antalya'da düzenlediği Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları kapsamındaki Sağlık Sisteminin ve Kuruluşlarının Finansman Sorunları oturumunda konuşan SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Gökhan Tuna Öztürk'ün eczacılara yönelik sarf ettiği sözleri üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Sayın Öztürk'ün, Türkiye'de az sayıda yeni nesil ilacın geri ödeme kapsamına alınmasıyla ile ilgili bir soruya karşılık “pandemi döneminde devam reçetesi uygulamaları ile eczacıların devlete 4 milyar TL fazladan ödeme yaptırdığı” yönündeki ifadelerini esefle karşılıyoruz.

Eczacılarımız, Covid -19 salgınında neredeyse tüm iş yerlerinin kapandığı, hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilip Covid -19 hastaları dışında kalan hastalara hizmet vermediği, özellikle yaşlı hastaların ASM ve hastanelere gidemediği bir dönemde canları pahasına kesintisiz ilaç – eczacılık hizmeti vermiştir. Böylesi sıkıntılı bir süreçte birinci basamak sağlık hizmeti veren, sağlık danışmanı rolleriyle hastaların her zaman yanında olan, ücretsiz maske dağıtımı ve grip aşılarının dağıtılması gibi önemli konularda canla başla sağlık hizmeti sunan eczacılarımıza teşekkür edileceği yerde “devletten 4 milyar TL fazla para aldığı” suçlaması en başta bu alanda görev yapan üst düzey bir bürokrata yakışmamıştır.

Yeni nesil ilaçların geri ödeme planına alınamamasına dair sorumluluğun, kesintisiz ilaç eczacılık hizmeti veren camiamıza yüklenmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Sayın Öztürk'ün, eczacıları “hak etmedikleri halde devlet kasasından fazladan para alan” bir meslek grubuna indirgemesine şiddetle karşı çıkıyor, kendisini acilen eczacı kamuoyundan özür dilemeye davet ediyoruz.

Süregelen devlet geleneğimizin bir teminatı olarak yetkili başkanlığımızın ve ilgili bakanlığımızın bu hususta gereğini yapacağına olan inancımız tamdır.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ