Makale Tarihi: 20.04.2020
Görüntülenme: 800

Ücretsiz Maske Temini ve Dağıtımı Hakkında

Pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarf ediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte önemli bir görev üstlendik.

Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımının hızlı ve güvenli şekilde eczanelerimiz üzerinden yapılması kararı alınmıştır.

Süreç şu şekilde işleyecektir:

--Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler ecza depolarına ulaştırılacak ve odamız tarafından ecza depolarına verilmiş listeye göre eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

--Eczanelerimizin elindeki maskelerin dağıtımı bitince bakanlıkça tekrar tedarik edilmesi beklenecektir.

--20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.

--Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu Reçetem Sisteminde açılmış olan yeni butona girecektir. Bu süreçte, maskeleri teslim alan kişinin farklı olması durumunda alan kişinin TC kimlik numarası da ilgili bölüme yazılarak maske temini sağlanacaktır.

Reçetem sistemine maske kaydının oluşturulması videosuna aşağıdaki bölümden ulaşılabilirsiniz.

Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere maruz kalan halkımıza 1210 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir.

Tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.