Makale Tarihi: 31.01.2022
Görüntülenme: 1354

Tıbbi Malzeme Reçeteleri ile İlgili Tarama İşlemleri Hakkında

Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 10.12.2021 tarihinde yayımlanan “Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri, İşitme Merkezleri ve Medikal Eczanelerde Fatura ve Eki Belgelerin Elektronik Ortamda Alınması Hakkında” konulu duyuru ile; Ankara ve bağlı illeri ile Adana, Erzurum, İzmir, Kayseri, Konya ve Samsun illeri ve bağlı illeri için söz konusu uygulamanın yürürlük tarihinin 01.12.2021 tarihine alındığı, ilgili iller arasına Afyon, Antalya (Burdur, Isparta), Bursa (Yalova), Çorum, Elazığ (Bingöl, Tunceli), Erzincan, Eskişehir (Bilecik, Kütahya), Gaziantep (Adıyaman, Kilis), Denizli, Kahramanmaraş, Kocaeli (Sakarya, Düzce), Malatya, Sivas, Tokat, Trabzon (Gümüşhane, Bayburt), Zonguldak (Bartın), Şanlıurfa illerinin dahil edildiği bildirilmiştir.

https://www.antalyaeo.org.tr/tr/m/sosyal-guvenlik-kurumu/tibbi-malzeme-receteleri-ile-ilgili-islemler-ve-sgk-tarafindan-yayimlanan-duyuru-hakkinda.html

Bu kapsamda OCAK 2022 dönemine ait Tıbbi malzeme ve Hasta Alt Bezi reçetelerine ait fatura ve eki belgeler Medikal Medula Sistemine taranarak kuruma teslim edilecektir.

Taranmamış belgeler Kurum tarafından kabul edilmeyecektir.

Taranan belgelerin ayrıca manuel olarak da evraklarının kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

REÇETE EKİ BELGELERİN YÜKLENMESİ:

Taranmış belgerin yüklenme işlemi Eczane Sicili ile girişi yapılan Reçete Giriş Ekranından Yapılmaktadır.

Reçete Sorgudan Reçete Ekrana çağırılarak "Reçeteye Döküman Ekle" butonu ile belgeler eklenebilmektedir.

Bununla ilgili videoya alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/GmMl8Jr0mwI

FATURA EKİ BELGELERİN YÜKLENMESİ:

Taranmış belgerin yüklenme işlemi TC Kimlik numarası ile girişi yapılan Fatura Kesme Ekranından Yapılmaktadır.

Dönem Sonlandırma bölümünden ilgili dönem reçeteleri ekrana çağırılarak "Faturaya Döküman Ekle" butonu ile belgeler eklenebilmektedir.

TARAMA İŞLEMİ HAKKINDA:

Tüm evraklar PDF formatında taranacaktır. Tarama için

*Windows'ta: https://www.microsoft.com/store/productId/9WZDNCRFJ3PV (Windows Tarama)

*Akıllı Telefonlarda: Telefonun yerleşik uygulamaları veya office uygulaması veya Adobe Scan (https://www.adobe.com/tr/acrobat/mobile/scanner-app.html) kullanılabilmektedir.

Medikal Medula sistemi taratma işlemi ve her bir yükleme işlemi için maksimum 1 MB boyut sınırı getirmiştir. (Yüksek çözünürlükte taratılan evraklar 1 MB boyutun altına düşürülmelidir. https://www.adobe.com/tr/acrobat/online/compress-pdf.html sitesi aracılığı ile pdf boyutu küçültülebilmektedir.)

Reçeteye eklenecek evraklarda;

* Hasta imzası,

* Reçete kaşe bilgileri (Teslim alanın Adı-Soyadı-İletişim Bilgileri-İmza-Eczane Kaşesi ve eczacı İmzası),

* Ürüne ait Barkodlar(Hasta Alt Bezi reçeteleri için zorunlu değil),

* Üts çıktıları (var ise),

* Onay dökümanları (var ise),

* Garanti belgeleri (var ise),

* Manuel işlem esnasında talep edilen zorunlu tüm bilgi ve belgeler taratılacaktır.

Her fatura için (Grup-1, Grup-2, Grup-3)

* Hasta Döküm Listesi,

* Fatura İcmal Listesi

* E-Fatura görseli PDF formatında yüklenir.

Medikal ürün üst yazı dilekçesi ve taranmış evraklar yine fiziki olarak elden teslim edilecektir.

Haziran 2021 tarihinden itibaren medikal reçetelerde E-Reçete zorunlu olduğundan sistemin çalışmadığı durumlarda düzenlenen Manuel reçetelerde ‘'Sistem Çalışmamaktadır.'' İbaresinin ilgili doktor tarafından yazılması zorunludur.

Sistemde bulunan e-reçete ve e-raporlarla ilgili tarama işlemi yapılmayacaktır.

Medikal reçetelerde fatura kesildikten sonra dönem sonlandırma işlemi iptal edilebilmektedir. Daha açık bir ifade ile; fatura kesme işlemi yapıldıktan sonra, tekrar dönem sonlandırma ekranı açılarak, dönem sonlandırma iptali yapılabilir. Bu işlem sonrası gerekli belge ve dökümanlar taratılıp sisteme yüklenebilmektedir.

Bu işlem fatura ve döküm numarasını değiştirmemektedir. Yani medikal faturalarda son teslim gününe kadar bu şekilde belge ve döküman eklemek mümkün olmaktadır.

Ayrıca meslektaşlarımız şu duruma da dikkat etmelidirler. Dönem sonlandırma yaptıktan sonra her reçete için reçete sorgudan reçete numarası ile reçeteler teker teker çağırılıp ekleme yapılabiliyor. Bu işlem sadece reçete girme ekranından yapılabiliyor. Fatura yükleme ekranından ise fatura ve icmal dökümleri dönemin üzerine tıklanarak eklenebiliyor.