Makale Tarihi: 30.07.2022
Görüntülenme: 570

Tevzi Kotaları Hakkında

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan duyuru ile , “Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” uygulamasını 30 Haziran 2022 tarihi itibari ile sona erdiğini duyurmuştu. Bununla birlikte 8 Temmuz 2022 tarih 31890 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan " Beşeri Tıbbı Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" isimli Cumhurbaşkanlığı kararı ile, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Avro kuru 6.29 TL'den 7.86 TL'ye çıkarılmıştır.

Kronik Hastalarda Reçetesiz İlaç temini uygulamasının sonlandırılması ve İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Avro kurunun aynı ay içerisinde değişmesinden dolayı, tevzi kotalarının değerlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu nedenle Temmuz ayı için sınırlı kalmak kaydı ile, güncel Tevzi kotalarının %25'i kadar fazlası tutardaki reçetelerin dilekçe ile Farmainbox Sistemine kaydedilmesine onay verilmesi kararı alınmıştır. Kota aşımı yaşayan meslektaşlarımızın reçetelerinin Farmainbox Sistemine giriş işlemleri dilekçe ile oda personelimiz tarafından gerçekleştirilecektir.

Yönetim Kurulumuzca Tevzi Kotaları değerlendirilip, Ağustos ayı içerisinde meslektaşlarımızla paylaşılacaktır.

Tüm meslektaşarımıza önemle duyurulur.