Makale Tarihi: 5.04.2021
Görüntülenme: 586

''İlaç Taşıyıcı Sistem Olarak Lipozomlar ve Lipozomal Piyasa Preparatları'' Konulu Online Eğitim Toplantısı Hakkında

Değerli Meslektaşlarımız,

Ankara Üniversitesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Tansel ÇOMOĞLU ile ''İlaç Taşıyıcı Sistem Olarak Lipozomlar ve Lipozomal Piyasa Preparatları'' hakkında yenilikleri öğrenip bilgilerimizi güncelleyeceğimiz online eğitime tüm meslektaşlarımız davetlidir.

KONU: ''İlaç Taşıyıcı Sistem Olarak Lipozomlar ve Lipozomal Piyasa Preparatları''

KONUŞMACI:

Prof. Dr. Tansel ÇOMOĞLU

Tansel Çomoğlu, 1991 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun olmuştur. Aynı üniversitede "Püskürterek kurutma yöntemi ile ilaç formülasyonlarının geliştirilmesi üzerine çalışmalar" konulu teziyle Farmasötik Teknoloji alanında yüksek lisans derecesini, ardından da 2002 yılında “ketoprofen yüklü mikrosüngerleri içeren modifiye salimlı tablet formülasyonlarının geliştirilmesi ve in-vitro in-vivo araştırılması” başlıklı teziyle bilim doktoru unvanını almıştır.

Tansel Çomoğlu, 2010 yılında yardımcı doçent, 2011 yılında ise Doçent olmuştur. Dr. Çomoğlu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Kurumu (TÜBİTAK) tarafından doktora sonrası araştırma desteği bursu ile ödüllendirilerek çalışmalarını Tromso Üniversitesi Eczacılık Enstitüsü'nde sürdürmüştür. 2005 yılında, Norveç, Tromso Üniv. Farmasötik ve Biyofarmasötik Bölümü'nde "tabletleme fiziği" üzerine çalışmalar yapmıştır. 2012 yılında Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu bursu ile ödüllendirilerek "Temsirolimus yüklü sterik olarak stabilize edilmiş misellerin (T- SSM) renal hücreli karsinom (RCC) için potansiyel bir nanoilaç olarak geliştirilmesi” konusunda ABD Chicago'da, Illinois Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Biyomühendislik ve Biyofarmasötik Bilimler bölümünde çalışmıştır. 2017 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ne Farmasötik Teknoloji Profesörü olarak atanmıştır.

Dr. Çomoğlu, 2012 yılından bu yana "Pharmaceutical Development and Technology" ve 2015 yılından beri " American Association of Pharmaceutical Scientist Journal" dergilerinin yayın kurulu üyeliği yapmakta olup, 50'den fazla bilimsel makale, 5 uluslararası kitap bölümü yazmıştır. 300'den fazla atıfla çok sayıda davetli konferans, sözlü ve poster sunumları yapmıştır. Dr. Comoğlu, “Diklofenak potasyum hızlı parçalanan tabletlerin formülasyonu ve in-vitro değerlendirilmesi ve migren hastalarında klinik uygulamaları” konusundaki çalışmaları nedeniyle 2008 yılında Novartis Proje Ödülü'ne layık görülmüştür.

Şu anki araştırma ilgi alanları arasında beyine hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı nanopartiküller ve oral kullanım için hızlı parçalanan tabletler bulunmaktadır. Tansel Çomoğlu evli ve bir erkek çocuk annesidir.

TARİH:06 Nisan 2021 Salı günü
SAAT: 13.00-14.00

Toplantı Linki için görseli tıklayınız.
Toplantı No: 831 2670 9043