Makale Tarihi: 4.04.2020
Görüntülenme: 569

E-Arşiv Fatura Düzenleme İşlemleri

Değerli Meslektaşlarımız;

GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sistemi üzerinden e-arşiv fatura oluşturulabilmesi için hazırladığımız kılavuz ve hesaplama tablosu ektedir.
*Lütfen aşağıda yer alan hatırlatmalara dikkat ediniz.

Kılavuz için tıklayınız.

E-arşiv fatura hesaplama tablosu için tıklayınız.

E-arşiv portal giriş ekranı için tıklayınız.

Hatırlatmalar!


-Fatura tarihlerinin ayın son günü olmasına dikkat ediniz. (31.03.2020) Yanlış tarihli kesilen faturalar geriye dönük tarihli tekrar kesilememektedir) (Kan ürünü faturaları her ayın 15 i ve ay sonu olacak şekilde kesilmelidir.)

-E-fatura ve E-arşiv faturalarda toplam ödenecek tutar bilgisinin not bölümüne yazı ile belirtilmesi zorunludur.

-SGK'ya göndereceğiniz e-arşiv fatura çıktısında “karekod” olması önemlidir. (Fatura belgesinin bilgisayara indirilip sonrasında çıkarılması gerekmektedir.)


-Mart ayı faturanızı, 7 Nisan 2020 saat 23.59'a kadar gib.gov.tr'den onaylamanız zorunludur. SGK'ya reçete teslimi yine 15 Nisan 2020 tarihine kadar yapılacaktır. GIB de yaşanabilecek sorunlar göz önüne alınarak faturalaştırma işleminizi son güne bırakmamanız yararınıza olacaktır.


-Fatura çıktısına “kaşe imza” yapılması unutulmamalıdır.


-E-arşiv fatura kesecek olan meslektaşlarımız;
Aynı gün içerisinde aynı kuruma kestiği farklı faturaların toplamının 5.000 TL'yi geçmesi halinde faturalarını elektronik olarak kesmelidir. (Kağıt faturalar kurum tarafından kabul edilmemektedir.)