Makale Tarihi: 31.12.2022
Görüntülenme: 902

NÖBETÇİ ECZANE SAYISININ ARTIRILMASI HAKKINDA

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 12.12.2022 tarihinde yayınladığı, ülkemiz genelinde nöbetçi eczanelerin belirlenmesi sırasında göz önünde bulundurulması gereken asgari koşulların düzenlendiği ''Nöbetçi Eczanelerin Düzenlenmesine İlişkin Kılavuz'' Bakan Oluru ile onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nün 29.12.2022 tarih ve E-25430223-549 sayılı yazısına istinaden ilçemiz içerisinde 182 eczane olup TİTCK'nın '35 eczaneye 1 nöbetçi eczane'' ilkesi göz önünde bulundurularak ilçemizde nöbet tutması gereken eczane sayısı 5 olarak tarafımıza bildirilmiştir.

Temsilciliğimizin aldığı karar doğrultusunda,

-İlçemizde Ocak ayı itibari ile merkez bölgesinde 2 eczane , turizm bölgesinde oluşturulan 3 bölgeden 1'er eczane nöbet listesine eklenmiş ve toplamda 5 nöbetçi eczaneli sisteme geçilmiştir.

-Yeni oluşturulan bölgelerde ki eczanelerimiz kış saati mesai uygulamasında, 18:00-24:00 arasında, yaz saati mesai uygulamasında ise 24:00-08:30 arasında nöbet tutacaktır.

-Kış mesai uygulamasında, saat 24:00 sonrasında Manavgat merkez bölgesindeki 2 eczane nöbete 08:30'a kadar devam edecektir.

-NÖBETLERİNİZİ WEB SİTEMİZDEKİ ŞİFRELİ GİRİŞ EKRANINDAN GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA "PORTAL - NÖBETLER - NÖBET SORGULAMA" BÖLÜMÜNDEN NÖBETLERİNİ KONTROL ETMELERİ RİCA OLUNUR.

-Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 26.Maddesince; Eczanelerin, kapalı olsalar dahi nöbetçi eczanelerin adı, adresi ve telefon bilgilerini dışarıdan kolayca okunabilir şekilde ilan etmeleri zorunluluğundan dolayı, web sitemiz (www.manavgateo.org.tr-Nöbet Kartı) aracılığıyla güncel olarak yayımlanan nöbet listelerini eczanelerin vitrinlerine görülebilir şekilde asılması gerekmektedir.

Meslektaşlarımızın bilgisine sunulur.

Manavgat yeni nöbet bölgeleri için tıklayınız.

Manavgat turizm bölgesi Ocak 2023 nöbetleri için tıklayınız.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğünün yazısı için tıklayınız.

Titck'nın yayınladığı kılavuz için tıklayınız.